27. 10. 2011 - Minulý čtvrtek jsme předali ministru Chalupovi Otevřený dopis k Akčnímu plánu pro Moravskoslezský kraj (podepsat jej můžete ZDE), ve kterém jsme mu položili 37 otázek reagujících na tento strategický dokument. Spolu s námi dopis podepsaly další 4 občanské iniciativy - Vzduch o.s., OPS o.s., Zelená pro Vratimov o.s. a Pozitivní projekty o.s. Týden se s týdnem sešel a my můžeme hrdě oznámit: otevřený dopis má již přes 1200 vašich podpisů! Moc děkujeme za projevenou důvěru a v podepisování určitě nepolevujte. Politickým zastupitelům je potřeba ukázat, že lidé chtějí znát konkrétní řešení a plány, jak současný katastrofální stav ovzduší zlepšit.

Zajímá vás, jaké skupiny lidí k tomuto dopisu připojují podpis nejčastěji? Jsou to studenti, maminky na mateřské dovolené a nebo úplně někdo jiný? Odpověď naleznete v naší analýze:

Kdo podepisuje otevřený dopis?

Jak by nejspíše řekl Švejk: „1000 lidí, to už je panečku nějaká skupina“. Napadlo nás to samé a položili jsme si otázku, kdo jsou lidé, kteří připojili svůj podpis? Bližší pohled na přehled profesí lidí podepsaných pod dopisem nám poskytl zajímavou sociologickou sondu. Myslíte si, že špinavé ovzduší vadí nejvíce mladé generaci? Tak to si myslíte správně – z 841 lidí, kteří podepsali a uvedli svou profesi*, bylo 125 studentů (15%), kteří tím tvoří největší skupinu podepsaných. Hned po studentech jsou nejaktivnějšími signatáři (s přibližně stejným počtem podpisů) tři skupiny lidí. Osoby samostatně výdělečně činné (74 podepsaných), lidé pracující v administrativě (70) a senioři (71). Za Čisté nebe musíme říct, že právě u skupiny seniorů nás jejich angažovanost opravdu potěšila. Je skvělé vidět, že i této skupině lidí není lhostejné, v jakém životním prostředí jejich děti a vnuci žijí.

Hned za seniory se v žebříčku objevují další dvě silné skupiny – učitelé (65) a maminky (v jednom případě tatínek) na mateřské dovolené (56). Silně jsou zastoupeny i skupiny lidí, kteří pracují jako technik, manažer a nebo v ekonomické sféře. A víte, která skupina je denně svědkem negativního vlivu místního ovzduší a zároveň aktivním signatářem dokumentu? Skupina lidí pracujících ve zdravotnictví (40) – od lékařů, přes zdravotní sestry až po lékárníky. A tím samozřejmě výčet nekončí… Tímto přehledem jsme nicméně chtěli především poukázat na to, že v tom, že vám vadí smog, inverze a nemožnost volně se nadechnout nejste sami. Vám podobných lidí je na Ostravsku fůra, pojďme tedy aktivně a konstruktivně vyjádřit náš názor!

Pokud jste tak již neučinili, svůj podpis můžete přidat ZDE.

*Údaje vychází z počtu 1143 podpisů – 841 osob uvedlo svou profesi, 293 nikoliv.
Zdroj foto: zde

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top