Zástupci šesti občanských iniciativ a neziskových organizací z Moravskoslezského kraje podepsali v pondělí 12. prosince deklaraci o vzájemné spolupráci a podpoře při zkvalitňování životního prostředí (především ovzduší) v kraji. Deklarace byla podepsána těmito organizacemi (v abecedním pořadí): Arnika, Čisté nebe o.p.s., Frygato-EKO, o. s. OPS, Pozitivní projekty o. s. a Zelená pro Vratimov o. s. Vznik této neformální koalice je vyústěním předchozí spolupráce jednotlivých iniciativ a vychází z potřeby spojit síly a propojit aktivity zaměřené na zlepšení stavu ovzduší a ekologických zátěží v regionu. Pravidelně se opakující smogové situace jsou jasným příkladem, že stav ovzduší v regionu je špatný dlouhodobě a jako takový vyžaduje tento problém dlouhodobý a strukturovaný přístup.

Dokument vymezuje zájem podepsaných organizací o vzájemnou spolupráci a podporu, stejně jako i o přípravu společných akcí či komunikaci problému veřejnosti a médiím. Všechny organizace mají v rámci deklarace stejné postavení a zachovávají si svou plnou autonomii. Jednotlivé strany se v dokumentu zavazují k pravidelným schůzkám a zároveň umožňují dalším organizacím, jejichž zájmem je životní prostředí v Moravskoslezském kraji, dodatečně se k této deklaraci připojit.

Praktickým příkladem této spolupráce z dřívějška je například Otevřený dopis adresovaný ministru životního prostředí Chalupovi. Pod tento dopis, který ministru adresovalo pět občanských iniciativ, se během čtyř týdnů podepsalo téměř 5 tisíc občanů. Právě spolupráce jednotlivých organizací v tomto konkrétním případě přispěla k hromadnému oslovení veřejnosti, a pomohla zdůraznit důležitost problému špatného ovzduší v regionu.

Text samotné deklarace ZDE.

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top