Na počátku tohoto týdne se na ostravské radnici sešli primátor Kajnar a náměstek Madej se zástupci největších ostravských průmyslových podniků. Toto setkání bylo na radničním webu prezentováno, v kontextu nedávno potopené výletní lodi, pod až tragikomicky vyznívajícím titulkem Vedení města se sešlo s kapitány průmyslu. Jednání se zúčastnili zástupci, v otázce ostravského ovzduší, klíčových společností: Borsodchem,  Biocel Paskov, ArcelorMittalOstrava, Dalkia, Vítkovice Steel, ČEZ a OKK koksovny.

Také vás zajímá, co se na schůzce domluvilo?

Čekáte, že město uzavřelo s těmito velkými znečišťovateli závazné dohody o snižování emisí, tak jak se o to (alespoň v případě dobrovolných dohod) začalo pokoušet ministerstvo životního prostředí? (zde pomiňme fakt, že byly uzavřeny zatím pouze 2 dohody, z toho jedna v únoru a druhá v dubnu 2011). Čekáte, že se město chytlo za nos a začne nyní intenzivně spolupracovat s krajským úřadem v procesu vydávání integrovaných povolení těmto velkým znečišťovatelům, jak se to městu, jakožto „dotčené obci“ nabízí? Bohužel, zřejmě ani jedno. Z velmi skoupé zprávy na radničním webu se je možné pouze dočíst, že v rámci schůzky bylo podnikům doporučeno přispívat do Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším a zajistit tak dětem pobyt na čerstvém vzduchu.

doplňujícím článku na iDNEs.cz, který vyšel pár dní po této schůzce je možné najít bližší upřesnění informace a to, že město na schůzce „přitlačilo na velké znečišťovatele“ a vyjednalo podporu ozdravných pobytů. Do té doby, kdy město bude mít pocit, že „tlak na velké znečišťovatele“ se skládá z vyjednávání ozdravných pobytů bohužel k žádnému výraznému zlepšení kvality ovzduší nedojde. V Ostravě potřebujeme systémové řešení, nikoliv náplasti na již způsobené rány.

Do té doby než se začne vyvíjet skutečně koncepční tlak na tyto znečišťovatele, budou bohužel kroky ostravské radnice spíše působit jako jednání tento týden nechvalně proslulého italského kapitána již zmíněné potopené Concordie. Stejně jako on bude radnice uhýbat před zodpovědností a skákat do záchranného člunu, zatímco obyvatelé města se budou topit v smogovém přílivu.

Kamila Plocková - Čisté nebe o.p.s.

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top