Ostrava - V úterý 24. dubna se do Poslanecké sněmovny opět vrací hojně diskutovaný zákon o ochraně ovzduší. Zákon, který byl nejvíce zviditelněn v souvislosti s hlasováním poslanců pro verzi postupně rušící poplatky velkým znečišťovatelům (více informací o prvním hlasování poslanců si můžete přečíst v tomto článku) se do Poslanecké sněmovny vrací zpět ze Senátu.

Jaké mají nyní poslanci možnosti hlasování?

1) Podpoří původní odhlasovaný návrh (tzv. návrh poslance Bureše) – k přijetí je potřeba hlasování absolutní většiny poslanců (tzv. 101čka).

2) Podpoří senátní návrh (zde je potřeba hlasování nadpoloviční většiny přítomných poslanců).

3) Poslanecká sněmovna nepodpoří ani jeden z výše uvedených návrhů – v tomto případě legislativní proces u tohoto zákona končí.

Tento zákon se do Poslanecké sněmovny vrací v politicky velmi nestabilní době. Věříme, že se nejistota, která obklopuje politickou situaci posledních dnů, neodrazí na výsledku hlasování poslanců a poslanci neudělají chybu jako v případě prvního hlasování. V Čistém nebi jsme přesvědčeni, že přijetí původně odhlasovaného poslaneckého návrhu (tzv. Burešův návrh) je pro všechny obyvatele Moravskoslezského kraje (a nejenom je) nepřijatelné.

Jako nejschůdnější variantu jsme v průběhu legislativního procesu považovali původní vládní návrh zákona. Ten nejenomže navrhoval navyšování poplatků velkým znečišťovatelům v nejvyšší míře, ale také například zaváděl možnost kontroly lokálních topenišť, která již nebyla do dalších verzích zákona zahrnuta.

V současné situaci vnímáme jako nejschůdnější senátní variantu zákona (byť jsme si vědomi toho, že se jedná o kompromisní návrh mezi vládní a poslaneckou verzí). Zároveň si ale také klademe otázku, jaké možnosti by se naskytly při neschválení tohoto zákona. Neschválení tohoto zákona by totiž na druhou mohlo znamenat i příležitost přepracovat zákon v souladu s kritickými připomínkami a takto přepracovaný jej opět předložit do legislativního procesu.

Jakou výši poplatků navrhovaly jednotlivé návrhy?
Podívejte se na tabulkové přehledy v tomto článku.

Zdroj foto: ČTK

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top