Ostrava, 21. března 2013

Foto: archiv M. Straky

Ostravský Titanic. Výstavu s tímto názvem mají obyvatelé Ostravy možnost shlédnout v Centru stomatologie na Českobratrské ulici až do pátku 22. března 2013. Na výstavě jsou k vidění "smogové" fotografie ostravských fotografů Martina Straky a Petra Sznapky a malby žáků Základní umělecké školy Edvarda Runda. Proč se výstava jmenuje Ostravský Titanic a jaký má autor vztah k Ostravě? Na to jsme se zeptali fotografa Martina Straky.

Rozhovor v pdf (669 kb).


Foto: Jiří Feld
 

Kdo je Martin Straka?

"Narozen roku 1967, od roku 1992 jsem v médiích, jedenáct let MF DNES, čtyři roky Sport, tři sezony Mladá fronta Sedmička… Druhým rokem „vlaju“ na volné novinářské noze. Žiju novinářským trojdotekem. Vedle fotografování připravuju a hlásím zprávy v Českém rozhlase Ostrava, v televizi komentuju 24h Le Mans a přidružené závody, celý život píšu."

Martin Straka je držitelem různých fotografických cen, například Zlatého oka roku 2007 za nejlepší český snímek s tématikou motoristického sportu nebo Zvláštní ceny Katovic v rámci Slezské novinářské fotografie 2011.

Když jste byl osloven k uspořádání výstavy smogových fotografií, musel jste se dlouho rozhodovat anebo to pro vás bylo jednoznačné ano? Je to téma, které se Vás osobně dotýká?
„Ano“ bylo okamžité, protože jde o poutavé téma. A tím odpovídám i na druhou část otázky. Jde o věc, která se týká všech lidí na Ostravsku.

Smog spíše cítíme, než vidíme. Jak těžkého ho bylo vyfotit? A existují nějaké finty, jak udělat pěknou "smogovou" fotku?

To je na velmi dlouhé povídání. Se mnou je to tak, že podobně jako při jiném fotografování i v tomto, začouzeném prostoru, si jdu vlastní cestou. A finty? Snad jsou poznat z obrázků. Baví mě hrát si, jinak, než bývá zvykem. Citlivost, expozice, protisvětlo, ruce a prsty raději než stativ, a když už trojnožka, tak ty čudliky a kolečka na fotoaparátu naladit po svém…

Jste ostravský fotograf, jaká jsou vaše nejoblíbenější místa ve městě?

Cha! Těch je… A nejen ve městě. Třeba Karviná, tu jsem si zcela zamiloval. Náměstí, parky, řeka, lodičky, cesta tam, v podstatě pokaždé kvůli poddolování jinak zvlněná, Mizerov a Ráj a samozřejmě lidé. Během tří let každotýdenního fotografování je z toho láska na celý život.

V Ostravě se vždy otočím za věží radnice. Stejně jako za „Červeným kostelem“, hala Tatran, dneska Bonver Aréna, to je prostor, který mi chutná pokaždé, ta klenba nad hlavou. Staré Mariánské hory, stará Hrabůvka... Komorní scéna Aréna stejně jako Divadlo Antonína Dvořáka, obě scény pro ono své kouzlo. Poodří, kam jezdím na kole pořád a vždy je mi tam pěkně. Dolní oblast Vítkovice je poslední dobou tak nějak módní, ale pro mě je to další místo, ve kterém jsem tuze rád. Asi i proto, že tam, kde dneska zní mé milované Colours, pracoval můj tatínek Vít a já tam byl poprvé jako malý chlapec. Tedy v době, kdy to tam jelo na plný céres. A místní hospody a kavárny. Nechci opustit Ostravu.
 Martin Straka a Petr Sznapka. Foto: J. Ožana

Martin Straka (vlevo) a Petr Sznapka – autoři výstavy Ostravský Titanic zvěčněni před svými fotografiemi
Foto: J. Ožana

Výstavě vévodí majestátní fotka nazvaná Ostravský Titanic. Můžete nám přiblížit, kde je focená a proč právě název Ostravský Titanic?

Tento příběh patří k mým oblíbeným. Byl jsem fotit Dolní oblast Vítkovice. Měl jsem s sebou průvodkyni, bylo to fajn. Když jsme byli nahoře, na turistické vysoké peci, mačkal jsem spoušť a najednou, když jsem se otočil od historické části továrny, uviděl funkční fabriku.   Ocelárnu v plném zápřahu. Byla zima. Fučelo. Prsty promrzlé na kost. Ale když jsem viděl plamen nad komínem – jakkoli nemám rád slovo musím - musel jsem. Bylo to, jak jinak, na vteřiny. Než se plamen ztratil. Odmala jsem chtěl vyfotit ohně nad městem a nikdy se mi výsledek nelíbil. Až tahle moje otočka o 180 stupňů. A Ostravský Titanic? Přilétlo mi to už po zmáčknutí spouště, a když jsem obrázek viděl v počítači, usmál jsem se a řekl si, Strako, tohle je přece Ostravský Titanic.

Co byste popřál Ostravákům do budoucna?

Neopusťte Ostravu.

Děkuji za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve Vaší další práci.

Kamila Plocková, Čisté nebe

Derniéra výstavy a dražba smogových fotografií autorů Martina Straky a Petra Sznapky Ostravský Titanic se uskuteční v pátek 22. března od 16 hodin v prostorách Centra stomatologie (Českobratrská 2227/7 – budova City center – 4. p., Ostrava). Výtěžek dražby bude použit na pokrytí nákladů výstavy a aktivity neziskové organizace Čisté nebe o.p.s.

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top