Milion lidí se dusí a nikomu to nevadí!
Zase jsme nemohli dýchat, Ostrava se zahalila do neproniknutelného smogu. Píše se a mluví se o Praze a jejím ovzduší, ale Praha by pro Ostraváky mohla sloužit jako plicní lázně. Ovzduší u nás na Ostravsku je jedovaté i ve větrné a "čisté" dny, natož při špatných rozptylových podmínkách. Vysoká koncentrace regulerních jedů, jako jsou polychlorované bifenyly, drobný polétavý prach, benzo(a)pyren nebo PM10 otravuje denně nás i naše děti. Způsobuje to dlouhou řadu zdravotních komplikací, především bronchitidy a laringytidy.

Kromě chemických jedů mne však už otravuje i nečinnost státních orgánů. Úředníci s pytlíky peněz tady totiž nesedí, tak nemají potřebu se zdejším prostředím ani cokoliv dělat. To, že se milion Ostraváků dusí, je nezajímá. Možná bychom je sem mohli pozvat na ozdravnou dovolenou. Mohou ochutnat vzduch, který je nejen smradlavý, ale má chuť podobnou jako rozdrcený štěrk. A nejde před tím nikam utéct. A teď trochu scifi. Čas: květen 2010. Místo děje: Ostrava. Hlavní postavy: Ostraváci a státní úřady. Děj: známe už opatření, detailní a závazná, profinancovaná a dohodnutá, díky nimž se ovzduší na Ostravsku zlepší během dvou let na 50 procent zátěže z počátku roku 2010. Pro jeden milion lidí by se tento film stal bezpochyby hitem roku, neřku-li desetiletí či staletí. Přitom by nešlo zase až o tak velký pokrok. V současné době spotřebujeme jedovaté látky, které jsou ještě ze zdravotního hlediska snesitelné v přepočtu na rok, už 14. února! Pokud by se scifi uskutečnilo, posune se tento termín na konec března…

 

Příběh druhý je ze stejného prostředí, o něco později. Ostravsko se vylidnilo, někteří obyvatelé se zachránili útěkem, jiní nepřežili. Apokalypsa si vyžádala bezmála půl milionu lidských životů, další statisíce nenapravitelně poznamenala. Výrobu zavřely drobná topeniště jako třeba Accelor Mittal nebo různé koksovny, a několik desetiletí se v regionu čistí vzduch! Vyberte si, který námět se Vám líbí víc, oba dva jsou reálné. Jen je třeba něco dělat a ne se jen ohánět prázdnými zaklínadly! My na Ostravsku děláme, co můžeme. Máme tady statisíce zatím ještě funkčních, nonstop běžících vzduchových filtrů, ale ty na to prostě nestačí.

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Philips

Go to top