Modrá (ne šedá) je barva nebe

Petr Beznoh

Po modrém blankytu bělavé páry plynou. Takto ve stručnosti zaznamenal českou (a tudíž snad i moravskoslezskou) krajinu Karel Hynek Mácha.

Když pominou klasické zimní inverze a s nimi už asi deset let spojené smogové situace, radujeme se, když krajinu prosvítí slunce. Ale podívejme se na oblohu. Je modrá? Ne, není. Je ocelově šedá v lepším případě šedobílá. K modrému blankytu má sakramentsky daleko.

Kam tím mířím? I v době, kdy si myslíme, že je "hezky", je ve skutečnosti pošmourno. Jarní slunce už má sice sílu, takže máme pocit, že je hezky. Jenže ve skutečnosti je poznat, že se slunce prodírá přes pořádnou vrstvu prachu.

 

Ostrava a velká část kraje, jehož je Ostrava metropolí, má jedno z nejhorších ovzduší v Evropě. Je jedno, jestli to před dvaceti lety bylo horší, my žijeme dnes a chceme, aby naše děti byly zdravé.

Je nemálo lidí, kteří zvolili cestu vystěhovat se z Ostravy do podhůří Beskyd. Je to jakási "emigrace" v malém.  Když cítím, že nemohu situaci změnit, volím raději odchod někam jinam. Jenže to není řešení. Lidé si totiž do nového domova přenášejí své zvyky i zlozvyky. Takže najednou zjišťují, že i pod horami se nedá dýchat, protože se topí svinstvem a chtějí tam mít obživu, takže i tam vznikají podniky (malé, ale v malé míře také čmoudící). Lidé se musí dostat do práce (a ta je většinou stejně zase ve městech), takže o to více přibývá aut. Jinými slovy – ona "emigrace" do podhůří Beskyd Ostravě, ale ani "emigrantům" nepomůže. Naopak – zapláčou vesnice pod horami, kde za chvíli bude stejně špatný vzduch, jako ve městě (o drastické změně tváře těchto vesnic vlivem chaotické výstavby ani nemluvě).

Jestli chceme žít v kraji zdravě, pak bychom měli udělat vše pro to, aby modré nebe bylo běžnou realitou nad Ostravou a okolními městy.

V průmyslových městech Německa řešili v šedesátých a sedmdesátých letech podobný problém. Místní politici slíbili lidem modré nebe nad hlavami. A svůj slib splnili.

Chtějme i my modré nebe nad hlavou!

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top