Ostrava, 5. března 2015

V únoru Čisté nebe navštívilo Krakow a setkalo se tam se svými kolegy z neziskové organizace Krakowski Alarm Smogovy. Honza Kozina, jeden ze zakladatelů Čistého nebe, se zamyslel nad tím, jak moc socioekonomická struktura města ovlivňuje postoj občanů k problému znečištěného ovzduší.

V polském příhraničí se stávkuje - horníci se obávají ztráty práce, která jim hrozí z důvodu omezení nerentabilní těžby uhlí. Nejedná se přitom o malé počty - existuje zde několik velkých těžebních společností a každá z nich zaměstnává desetitisíce horníků. Přesto se zastupitelé města Krakow nebojí obhajovat

své loňské rozhodnutí ukončit ve městě v horizontu několika let vytápění uhlím.

Při návštěvě Krakowa a organizace Krakowski Alarm Smogovy (KAS), přirozeného partnera Čistého nebe, si nelze nevšimnout rozdílností: Krakow není Ostrava, je to spíše Olomouc. Rozdíl je hlavně v historicko-kulturní tradici i sociální struktuře obyvatel. Ostrava je stále melting-potem, místem střetávání nejrůznějších přistěhovalců za výdělkem, městem s kratinkou historií, bez státních institucí a organizací a národních centrál nadnárodních společností (čest výjimkám!). K tomuto smutnému výčtu přidejme ještě nezdravé ovzduší. Ostrava tak od sebe spíše odhání mladou generaci, která je ve společenském životě aktivní a jde se realizovat když ne do zahraničí, tak do Prahy. Návrat na obdobné pracovní místo do Ostravy bývá při polovičním platu výjimkou.

Možná právě proto, že Krakow je natolik odlišný od Ostravy, má nezisková organizace KAS u města, obyvatel, ale i u místních reklamních agentur či televizních studií obrovskou podporu. Občané se aktivně podílejí na programu KAS, jak jsme mohli vidět při pochodu za čistý vzduch, kterého se zúčastnily tisíce obyvatel Krakowa. Jen o 100 km dál na západ je katovická aglomerace, která naopak připomíná to mizerné z Ostravy - topí se šlamem, dýchat se nedá, nikoho to nezajímá, nikdo s tím nebojuje. Dva světy - ani ne 100 km od sebe.

KAS nedávno představil krátké video o špatném vzduchu. Nejprve ruční práce se dřevem, dřevem to voní i z filmu, truhláři, podmanivá hudba. Ukáže se, že jde o výrobu krásných rakví, které končí mottem "My v Krakowě se o práci nebojíme!" podtrženou informacemi Světové zdravotnické organizace o tom, kolik lidí předčasné v Polsku umírá v důsledku znečištění vzduchu.

Takže z horníka hrobníkem?

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Go to top