Máte čas a chuť se zapojit osobně do činnosti Čistého nebe?

Čisté nebe je organizace, jejíž práce by byla nemyslitelná bez pomoci dobrovolníků.

Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost, konaná bez nároku na odměnu. Můžete se ale dozvědět spoustu zajímavých věcí, budete mít příležitost setkat se se zajímavými lidmi a získáte zkušenosti s prací v neziskové organizaci.

Představujeme našeho dobrovolníka Petra Čejku

Dobrovolník, kterého vám představujeme, pracuje pro Čisté nebe od samého vzniku společnosti.Petr Čejka pomáhá Čistému nebi především s grafickými pracemi. Vždycky když se na něho obrátíme s prosbou o pomoc, ochotně a podle svých časových možností pomůže.

ČN: Proč ses rozhodl dobrovolně pomáhat Čistému nebi?

PČ: Narodil sem se a vyrůstal v Ústí nad Labem v severních Čechách, další oblast, která je známá pro své špatné ovzduší. Kvůli špatnému ovzduší jsem se v 9-ti letech nakonec s rodinou odstěhoval do Velké Británie, kde jsme bydleli u moře. Po mém návratu do České republiky a 15-ti letech ve Velké Británii jsem se nastěhoval do Ostravy za přítelkyní, do dalšího města, které trpí průmyslem a špatným ovzduším.

Po první zimě zpět v ČR jsem opět poznal, co je inverze a smog, jsem se rozhodl přečíst něco o situaci na Ostravsku, která mi byla před návratem do ČR zcela neznámá, a to co jsem se dočetl mě docela šokovalo, že jsem si řekl, kam jsem se to na nastěhoval.

Když jsem poprvé dozvěděl o projektu Čisté nebe, hned mě to zaujalo. Jsem člověk, který se zajímá o zdravý životní styl, přírodu, okolí, ovzduší a pod. Řekl jsem si, že se zapojím a podpořím tento projekt, protože jako člověk žijící v Ostravě, nechci dýchat jedovaté látky, nechci aby mé zdraví bylo ničeno špatným ovzduším, mám právo dýchat čistý vzduch, žít v čistém prostředí. Rozhodl jsem se proto proti smogu bojovat!!!

ČN: Co Ti dobrovolná práce pro Čisté nebe dala a dává?

PČ: Myslím si, že práce pro Čisté nebe mi dala pocit, že něco dobrého dělám, aby se situace v Ostravě změnila, a že nejsem jedním z těch, kteří jen sedí a ignorují aktuální situaci v Ostravě. My všichni „ostraváci“ jsme tak trochu naštvaní na to, co se tady děje, čistota vzduchu se nám nelíbí, často si postěžujeme doma nebo v hospodě u piva, ale málo kdy uděláme něco prospěšného, aby se situace změnila. Je pravda, že mnoha lidí se cítí bezmocně, nevěří, že situaci můžou nějak ovlivnit, ale není to pravda. Moje dobrovolná práce pro Čisté nebe mi dá ten pocit, že něco dělám.

ČN: Jak se na Tvou činnost v Čistém nebi dívá Tvá rodina, přátelé a okolí?

PČ: Má rodinná situace je trochu komplikovaná, půl rodiny žije v Ústí nad Labem a druhá půlka ve Velké Británii. Vídáme se jednou ročně. S nimi jsem o mé činnosti v Čistém nebi nemluvil, a tak nemůžu na tuto otázku odpovědět. Mí přátelé v Ostravě vědí o mé činnosti, ale podporu moc necítím, nemají zájem. Často od nich slyším, že ovzduší je tady dobré nebo řeknou, že bylo hůř. Snažím se lidem otevřít oči, aby viděli, že může být líp.

ČN: Co vlastně děláš ve svém soukromém životě – kde pracuješ nebo studuješ?

PČ: Přes týden pracuji ve Vítkovicích jako grafik, v mém soukromém čase se věnuji sportu, odpočinku nebo pracuji doma na počítači. Mám spousta koníčků, od hráni playstationu po kocháním se přírodou nebo jízdou na kole.

ČN: Jak si představuješ svůj život za deset let?

PČ: Dobrá otázka. Za deset let si představuji, že situace na Ostravsku s ovzduším bude výrazně lepší, a pokud ne, vidím se někde jinde, třeba u moře :)

ČN: Co by si vzkázal zájemcům o dobrovolnictví v Čistém nebi?

PČ: Nebojte se, zapojte se, jde o vaší budoucnost, máte šanci se podílet na pozitivním projektu a pokusit se o změnu. Máte možnost se setkat se zajímavými lidmi, kteří mají zájem o stejné věci jako vy, dělat něco prospěšného pro naši budoucnost. Buďme aktivní, změňme Ostravu!!! Zapojte se pomoci Ostravě s Čistým nebem.

Chcete se také stát dobrovolníkem Čistého nebe? Podívejte se do rubriky Zapoj se jako dobrovolník.

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Philips

Go to top