Říká se, že vše souvisí se vším. O tom, že ekonomika a ekologie mohou jít ruku v ruce a nikoliv proti sobě, jak to často v české kotlině vypadá, je patrné z informací, které jsem objevil v srpnovém vydání časopisu AutoTip. Zkusím vysvětlit, proč toto téma patří sem, mezi glosy o čistším ostravském nebi.

Autor článku se v tomto odborném automobilovém časopise vrací ke šrotovnému. Pamatujete ještě, jak u nás mělo být zavedeno, pak jej ekonomičtí experti označili za nesystémový krok a nakonec diskuse vyšuměly, zatímco v mnoha vyspělých zemích Evropy bylo šrotovné poměrně rychle zavedeno? Připomínám jen, že zlevnění aut mělo pomoci roztočit krizí zmítanou ekonomiku, která z velké části na produkci automobilek stojí.

V zemích, kde šrotovné, na rozdíl od Česka zavedli, zjišťují, jaké další dopady pro společnost toto opatření přineslo. Tady je pár informací: díky omlazení vozového parku se vypouští do ovzduší méně oxidů dusíku a snížila se spotřeba ropy. Jen v Německu se po omlazení aut, k němuž šrotovné výrazně prospělo, ušetřilo jen za rok 2010 díky nižší spotřebě nových aut 26 milionů litrů paliva. Do ovzduší bylo vypuštěno o 65 tisíc tun oxidu uhličitého méně, a to opět díky novým, méně čmoudícím autům.

Ale nejde jen o zlepšení situace při dýchání jedů z ovzduší. Nová auta mají lepší bezpečnostní systémy a šrotovné tak zachrání roku 2030 na německých silnicích šedesát lidských životů a zabrání více než šesti tisícům těžkých zranění. Vzhledem k tomu, že v Německu je statistická hodnota lidského života výrazně vyšší, než v Česku, spočítali tam, že tamní společnost ušetří 400 milionů Euro. Jak už jsem uvedl, ekonomika a ekologie spolu úzce souvisí.

Dobrá, v Česku by jistě nešlo o tolik aut, jako v Německu, na druhou stranu dnešní český vozový park je výrazně starší (a tedy ještě více čmoudící), než tomu bylo v Německu. Dá se tedy směle tvrdit, že spotřeba paliva by jistě i u nás klesla o miliony litrů a z výfuků by vyfučelo o desítky tisíc tun oxidu uhličitého méně.

Jistě, i u nás se nakonec snížily ceny aut, ale stalo se tak jednak kvůli krizi a jednak právě díky šrotovnému v západní Evropě (čeští prodejci museli snížit ceny, aby přežili konkurenci). Tak trochu jsme tedy na zavedení šrotovného u sousedů parazitovali, aniž bychom k němu sami přispěli, což mi nepřijde zrovna fér.

Fakt mám někdy pocit, že naši politici v nejvyšších pozicích umí jen sčítat a odčítat. Skutečné matematické a především lidské úvahy jsou nad jejich schopnosti či mimo jejich rozlišovací schopnosti. Škoda…

Petr Žižka – Čisté nebe

Zdroj foto: www.ihned.cz

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Philips

Go to top