zveřejnilo 8. dubna článek, ve kterém hodnotí letošní smogovou sezónu. Článek nese název: "Ovzduší v Moravskoslezském kraji se postupně zlepšuje, pomáhají opatření Ministerstva životního prostředí." Fakta uvedená v článku nicméně poukazují na opačnou situaci, k zlepšení stavu ovzduší nedochází, a pokud ano, je toto způsobeno měnícím se inverzními charakterem počasí. Podívali jsme se na zmiňovaný článek kritickým okem a přinášíme jej spolu s našimi komentáři.
Článek s našimi komentáři (pdf - 424 kb)
Ilustrační foto: R. Sklář
Ostrava, 30. ledna 2013
Zajímá vás, jaký je průběh našich snah o začlenění do pracovní skupiny ministra? Více se dozvíte v prezentaci výše (pozn. zobrazení prezentace přes celou obrazovku je možné po kliknutí na tlačítko zcela vpravo).
Společná tisková zpráva vydaná 30. 1. 2013: O spolupráci s občanskými iniciativami z Ostravska na řešení problematiky ovzduší není ze strany ministerstva zájem (pdf)
Ostrava, 16. 11. 2012
Ve čtvrtek 15. listopadu se zástupci Čistého nebe (na fotce zleva: Kamila Plocková, Markéta Ubíková a Andreas Triandafilu) sešli na krátké schůzce s ministrem Chalupou během jeho návštěvy Ostravy. V průběhu schůzky jsme s panem ministrem probrali hned několik bodů - zapojení občanských iniciativ do pracovní skupiny ministra, plnění Akčního plánu nebo podněty pro aktivity ministerstva na příští rok.
Číst dál: Schůzka s ministrem Chalupou - budou zástupci...
Ostrava, 4. října
Organizace Čisté nebe spolu s dalšími pěti občanskými iniciativami z Ostravska (Arnika, Frygato-EKO, o.s. OPS, Pozitivní projekty o.s. a Zelená pro Vratimov o.s.) odeslalo dne 4. 10. 2012 ministru životního prostředí Chalupovi dopis, vztahující se k Akčnímu plánu pro Moravskoslezský kraj pro rok 2012. Dopis obsahuje soubor otázek týkajících se vývoje a plnění jednotlivých aktivit akčního plánu. „Poslední dobou se nám zdá, že zájem pana ministra o problematiku ovzduší na Ostravsku upadá. Rozhodli jsme se mu touto formou připomenout, že nás obyvatele Ostravska bohužel nejspíš opět čeká další smogová sezóna a že by měl v této věci zůstat nadále aktivní,“ řekla Markéta Ubíková z Čistého nebe.
Celé znění dopisu včetně otázek naleznete ZDE.
Čisté nebe spolu s dalšími šesti občanskými iniciativami z Ostravska (Arnika, Frygato-EKO, o.s. OPS, Pozitivní projekty o.s., o.s.Vzduch a Zelená pro Vratimov o.s.) dnes odeslalo písemnou odpověď ministru životního prostředí Chalupovi, vztahující se k Akčnímu plánu pro Moravskoslezský kraj pro rok 2011. Na konci listopadu předal ministr Čistému nebi odpověď na 37 vznesených otázek týkajících se funkčnosti Akčního plánu, který má pomoci zlepšit ovzduší v regionu. Ne všechny však byly zodpovězeny uspokojivě. „Žádáme proto pana ministra Chalupu o upřesnění některých odpovědí. Například nám není jasné, proč v Akčním plánu chybí časový rámec u jednotlivých opatření ke zlepšení ovzduší či jakých imisních hodnot chce plán dosáhnout,“ uvedl Jan Kozina z Čistého nebe.
Dopis zaslaný ministru životního prostředí Chalupovi 26. 1. 2012 (otázky a komentáře ZDE, průvodní dopis Čistého nebe ZDE).
Číst dál: Čisté nebe píše ministrovi: chceme přesnější...
Pane ministře,
katastrofální stav ovzduší v Moravskoslezském kraji se přes řadu proklamací a slibů odpovědných institucí nelepší! Hodnoty polétavého prachu (PM10, PM 2,5) a benzo[a]pyrenu dlouhodobě překračují povolené imisní limity. Vědecké studie hovoří o devastujících dopadech zamořeného ovzduší na zdraví velké části obyvatel regionu včetně dětí. Ostravská aglomerace je dnes známa v zahraničních sdělovacích prostředcích jako nejšpinavější kout Evropy. Dopady na rozvoj regionu, turistiky, investic, počet pracovních míst atd. jsou zřejmé. Obyvatelé Ostravska právem požadovali a požadují věcné a účinné řešení s jasně definovanými cíli, termíny a odpovědnostmi, které by vedly ke zlepšení neúnosné situace.
Dne 1. dubna 2011 Ministerstvo životního prostředí České republiky (dále jen MŽP) zveřejnilo sedmnáctistránkový dokument s názvem Akční plán pro Moravskoslezský kraj. Tato vlajková loď MŽP měla přinést průlomovou strategii pro boj se znečištěným ovzduším v Moravskoslezském kraji.
Protože však Akční plán pro Moravskoslezský kraj sestává spíše z řady vágních, vnitřně rozporných a k ničemu nezavazujících formulací, rozhodli jsme se položit Vám několik otázek, které by vysvětlily reálné záměry MŽP. Vzhledem k očekáváním, které jste Vy a Váš předchůdce u regionální veřejnosti vzbudili, považujeme za potřebné seznámit veřejnost s výsledky, které již akční plán přinesl, s aktivitami, jež právě probíhají a opatřeními, které ke konkrétním datům teprve chystáte. Máme za to, že si občané moravskoslezského regionu naléhavě zaslouží přímé a jasné odpovědi, zvláště v období nadcházející zimní smogové sezony.
Žádáme Vás, pane ministře, abyste reagoval na naše komentáře a otázky uvedené níže (otázky 1 – 37). Otevřený dopis a Vaše odpovědi na něj zveřejníme na webových stránkách Čistého nebe.
S pozdravem
Markéta Ubíková, Čisté nebe o.p.s
v Ostravě dne 19. 10. 2011
K podpisu se připojili:
Pavla Skýbová, Vzduch o.s.
Jan Nezhyba, OPS o.s.
Jiří Klega, Zelená pro Vratimov o.s.
Jiří Hruška, Pozitivní projekty o.s.
Celé znění otevřeného dopisu (včetně komentářů a otázek) k stažení - ZDE
Předání odpovědi na otevřený dopis
Dne 24. 11. 2011 došlo v Ostravě k předání odpovědi na otevřený dopis. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa předal osobně svou odpověď do rukou ředitelky Čistého nebe Markéty Ubíkové, která ho jako zástupce pěti neziskových organizací z Ostravska přijala.
Odpověď ministra životního prostředí na otevřený dopis - ZDE
Odpověď ministra životního prostředí na jednotlivé otázky - ZDE
{source}
<style>
.phpform { overflow: auto;}
</style>
<iframe class="phpform" src="http://cistenebe.cz/extra/petice.php" width="530" height="280" frameborder="0">
</iframe>
<br />
<iframe class="phpform" src="http://cistenebe.cz/extra/list.php" width="540" height="485" frameborder="0" style="overflow-x: auto;">
</iframe>
{/source}
Otázky k Akčnímu plánu pro Moravskoslezský kraj:
V nejbližší době budeme reagovat na jednotlivé odpovědi ministra z toho úhlu pohledu, zda přinášejí dostatečně jasnou a detailní odpověď na danou otázku. Sledujte proto prosím dál náš otevřený dopis a seznam otázek.
- Jaký je cíl Akčního plánu, resp. jakých konkrétních podlimitních hodnot imisí má být dosaženo v konkrétních místech kraje s ohledem na další rozvoj regionu?
- Kdo jsou členové projektového týmu Akčního plánu v Ostravě?
- Se kterými podniky budou uzavřeny dohody? K jakému termínu?
- Budou finance z OPŽP využity na financování projektů s nízkou ekologickou zátěží? Pokud ano, v jaké výši?
- Jak se veřejnost dozví o výstupech z “informačních schůzek ministra životního prostředí s vrcholnými představiteli nejvýznamnějších průmyslových společností v regionu“?
- Jak bude veřejnost informována o výsledcích „monitoring(u) vývoje znečišťování ovzduší“?
- Jak konkrétně bude MŽP hledat možnosti snižování emisí? Rozšíří v tomto směru pravomoc ČIŽP a ČHMÚ?
- Bude rozšířená pravomoc úřadu Moravskoslezského kraje ve věci uložení dalších opatření vedoucí k omezení prašnosti a emisí?
- Kdy bude spuštěn program finanční podpory na pořízení bezemisních a nízkoemisních zdrojů tepla v sektoru vytápění domácností?
- Kdy budeme znát výstupy analýzy možnosti kontroly lokálních topenišť?
- Kdo tuto analýzu zpracovává?
- Kdy a kde bude uspořádána konference o problematice lokálních topenišť? Jaký bude cíl konference a jaké budou výstupy? Kdo je cílovou skupinou konference?
- Jaké jsou výstupy z jednání s Evropskou komisí?
- Jak konkrétně bude ministerstvo podporovat cyklodopravu a pěší dopravu?
- V jaké fázi je realizace projektu zapojení nezaměstnaných do úklidu ulic v Ostravě? Kolik osob bylo/ bude zapojeno? Jaký měřitelný dopad se očekává na imisní situaci ve městě?
- Došlo k zapojení dalších měst do projektu? Byly uzavřeny dohody?
- Bude MŽP nějak spolupracovat s občanskými sdruženími a neziskovými nevládními organizacemi v kraji?
- Kdy budou známy výsledky analýzy?
- Kdo všechno bude zapojen do analýzy? Dojde k zapojení měst, krajské úrovně, občanského sektoru?
- Existuje nějaké konkrétní zadání zdravotního projektu?
- Jaký je časový plán projektu optimalizace sítě ČHMÚ? Znamená to její nárůst, omezení nebo jen přesuny?
- Kdy a kde se bude konference konat?
- Jak MŽP zajistí zapojení všech relevantních aktérů, kteří zastupují nejširší škálu představ o rozvoji kraje?
- Kdy bude informační kampaň spuštěna?
- Jakým způsobem byl vybrán dodavatel informační kampaně?
- Jaký je rozpočet informační kampaně?
- Jak je měřena účinnost informační kampaně?
- Jak konkrétně bude MŽP podporovat výše zmíněné záměry?
- Kdy se dočkáme realizace výše zmíněných záměrů?
- Jaký měřitelný dopad těchto aktivit na kvalitu ovzduší MŽP očekává?
- Došlo již k předložení prováděcího předpisu k územně sektorovým emisním stropům?
- Kdy MŽP předloží vládě návrh transpozičních předpisů nové směrnice o průmyslových emisích do vlády?
- Na základě jakých podkladů MŽP zjistilo, jaké emisní stropy musí být u jednotlivých zdrojů znečištění stanoveny, aby byl splněn podlimitní imisní stav, a jakými konkrétními opatřeními na zdrojích lze tyto stropy splnit?
- V případě zjištění, že technicky nelze docílit podlimitních hodnot imisí opatřeními na stávajících zdrojích, jaké konkrétní sociální opatření pro případ zákazu provozu některých zdrojů chystáte přijmout?
- Došlo k urychlení a snížení administrace žádostí?
- Kolik bylo doposud přijato žádostí o podporu?
- Podle jakých kritérií budou hledány tzv. vhodné projekty? Kdo bude odpovědný za tento výběr?
Foto: Předání Otevřeného dopisu 20. 10. 2011
(ředitelka Čistého nebe o.p.s. Ubíková a ministr pro životní prostředí Chalupa)
Zdroj: Havířovský deník
Foto: Předání odpovědi na otevřený dopis 24. 11. 2011
(ředitelka Čistého nebe o.p.s. Ubíková a ministr pro životní prostředí Chalupa)
Zdroj: Čisté nebe