Miloš Zeman:
Připomněl (prezident Miloš Zeman), že někteří lidé stále topí takzvanými raketami, tedy plastovými lahvemi naplněnými vyjetým olejem. "Protože to čoudí, ale v noci to nikdo nevidí, tak to je jeden z velmi podstatných faktorů znečištění životního prostředí."
Neověřitelné
Tvrzení, že znečištění ovzduší generované lokálními topeništi je způsobeno právě topením takzvanými raketami je neověřitelné z důvodu nemožnosti kontroly samotného zdroje vytápění.
Takzvanou raketou je zjevně myšlena “ostravská raketa” nebo též “Bursíkova briketa”. Jedná se o PET lahev naplněnou pilinami nebo podobným materiálem zalitým hořlavým olejem.
V současné době v České republice neexistuje způsob, jak hodnověrně ověřit, jaké palivo konkrétní lokální topeniště používají. Vyhláška o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší (Předpis č. 415/2012 Sb., § 10, § 11) řeší problematiku malých spalovacích zdrojů v obydlí pomocí kontroly vizuálního měření tmavosti kouře metodou podle Ringelmannovy stupnice. Nicméně tento ani jiný předpis neumožňuje při zjištění překročení přípustné tmavosti kouře vstoupit do obydlí a zkontrolovat, jaké druh paliva je v topeništi spalován.
Lokální topeniště se na znečištění ovzduší na Ostravsku podílejí nemalou měrou. Podle ročenky "Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2013" (V.3.2) na území aglomerace Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek tvoří emise tuhých znečišťujících látek (TZL) z lokálního vytápění cca 30 %. U benzo[a]pyrenu tvoří podíl emisí z lokálního vytápění přibližně polovinu celkové roční emise.
Pro celou republiku je podíl lokálních topenišť ještě vyšší. Podle ročenky ČHMÚ mezi hlavní zdroje emisí PM patřil sektor lokální vytápění domácností, který se podílel na znečišťování ovzduší látkami PM10 40,8 % a PM2,5 59,2 % (IV.1.3). ČHMÚ uvádí (IV.2.3), že sektor lokální vytápění domácností se na emisích benzo[a]pyrenu v roce 2012 podílel 89,6 %.
|