Projekt Hra o čisté nebe za využití metody Future City Game zapojila 15 vysokoškolských studentů ostravských vysokých škol do řešení stávajícího problému v komunitě, kterým je znečistěné ovzduší. V rámci dvoudenního workshopu studenti měli za úkol vymyslet nový, neotřelý, ale realizovatelný miniprojekt, který přispěje ke zlepšení ovzduší na Ostravsku. Zrealizován byl projekt OxyBox a fotostěna Zapoj hlavu pro Ostravu.
Tento projekt se uskutečnil za podpory Nadačního Fondu Hyundai a Nadace Open Society Fund Praha.

 

Foto: Jan PražákOstrava, 1. března 2013

OxyBox – stan s čistým vzduchem, který vyrostl tuto středu na ostravském Masarykově náměstí, zdá se, přišel v pravý čas. Podle oficiálních dat Českého hydrometeorologického ústavu a Zdravotního ústavu totiž Ostrava již vyčerpala svůj letošní limit, po který může být ovzduší znečištěno polétavým prachem PM10. Jak uvádí Zákon o ochraně ovzduší – denní limit pro znečištění prachovými částicemi PM10 je 50 μg.m-3 a tento limit může být překročen pouze 35 dní v roce. K dnešnímu dni (1. března 2013) nicméně máme za rok 2013 bohužel již následující „skóre“:

Partneři projektu OxyBox + Plíce Ostraváka

Poděkování rovněž směřuje k těmto firmám a osobám:
Multižánrové centrum Cooltour - kulturní zázemí akce
Vlastimil Švrček, Tony Doležal – grafika
Kenwex - zapůjčení dodávky
ZIKOM – sleva na vzduchotechniku
MUDr. Ostárková – konzultace
Výzkumné energetické centrum – zapůjčení plakátu Smokeman zasahuje

Přijď se nadechnout - 27. 2. 2013Ostrava, 20. února 2013

Ve středu 27. února se na Masarykově náměstí budou dít velké věci! Mimo jiné budete mít možnost nadýchat se čerstvého vzduchu, aniž byste se museli škrábat na Lysou, a zažijete rozdíl, jak by Ostrava jednou mohla vypadat v budoucnu.

Těšit se můžete na tajemný objekt s názvem OxyBox a přijde i superhrdina!

Místo: Masarykovo náměstí, Ostrava
Čas: 9 - 18 hod

Akci organizují studenti ostravských vysokých škol, kteří se zúčastnili listopadového workshopu Future City Game a Čisté nebe o. p. s.

Informace na Facebooku: https://www.facebook.com/dychejto
Událost na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/477423655639860/

Účastníci a lektoři Future City Gamev Ostravě 8. 11. 2012

Tři týmy vysokoškolských studentů z Moravskoslezského kraje si během prvního listopadového víkendu spolu s Čistým nebem zahrály Future City Game - Hru o čisté nebe. Dvoudenní akce se uskutečnila v prostorách Multižánrového centra Cooltour a studenti měli za úkol vymyslet projekt, který by do řešení problematiky špatného ovzduší zapojil širokou veřejnost Moravskoslezského kraje. Z dvoudenní práce studentů vzešly tři velmi zajímavé projekty. Červený tým přišel s nápadem na výrobu designových šátků a roušek. Tým modrých s myšlenkou přinést obyvatelům Ostravy fotostěnu, na které by byly znázorněny plíce Ostraváka a tým zelených prezentoval nápad OxyBoxu - budky, kde se nebojíte nadechnout. 

A jaké bylo konečné umístění projektů v soutěži?

Ostrava, 2. listopadu 2012
Tisková zpráva vydaná u příležitosti konání Future City Game - Hry o čisté nebe (pdf - 553kb).
Ohlasy v médiích:
3. 11. 2012Na Ostravsku začala Hra o čisté nebe - Právo
2. 11. 2012 - Studenti v Ostravě řeší, jak zvýšit zájem veřejnosti o ovzduší - ČTK

 

Future City Game - Hra o čisté nebe

Ostrava, 10. října 2012
Chceš žít ve městě, kde se v zimě bude dát dýchat, a smog budeš znát jenom z vyprávění? Napadá Tě, jak motivovat širokou veřejnost, aby jí problém špinavého vzduchu nebyl lhostejný? Zahraj si s námi Hru o čisté nebe!

Kdy?: 2. – 3. listopadu 2012

Kde?: Cooltour Ostrava (Výstaviště Černá louka, pavilon C1)

Pro koho?: Studenty vysokých škol z Moravskoslezského kraje (ale pokud jsi v posledním ročníku střední školy, můžeš se přihlásit taky)

 

Go to top