Nastavení cookies

Jak přežít smog: Test filtračních roušek

Honza Kotlář nám před nějakou dobou poslal článek, ve kterém rozebírá vlastnosti roušek, které testoval, když šel běhat v průběhu smogové situace.

Jak přežít smog: Test filtračních roušek
22. březan 2017

Snažil se tak chránit před znečištěným vzduchem, který při aerobní aktivitě vdechujeme mnohem intenzivněji, tím pádem si logicky můžeme více uškodit. Pro rozhodování o tom, zda jít či nejít běhat v každém případě doporučujeme naši aplikaci SmogAlarm - v době, kdy kontrolka svítí červeně či temně rudě namáhavý pohyb venku nedoporučujeme. A pokud přece jen jdete, zkuste zvážit použití kvalitní roušky nebo investujte do koupi kvalitního respirátoru.

S jakou rouškou jít běhat? Která v testu obstála nejlépe? A kterou raději nechat v obchodě? Čtěte!

Na podzim a v první polovině zimního období jsem ze sebe měl radost. Začal jsem konečně intenzivněji běhat, svůj rajón jsem postupně rozšířil na něco málo přes 10 km při delším tréningu a běhání tak přestalo být jen nudným pobíháním mini koleček kolem baráku. S příchodem dní plných smogu jsem byl přinucen tréningy zkracovat a omezovat, takže forma šla zase dolů.

Po čtrnácti dnech sezení doma, sledování Smog Alarmu a samotné smogové situace za oknem jsem si řekl, že je třeba podívat se po nějakém řešení. Inspiraci jsem vzal z dokumentárních fotek čínských velkoměst, která pod polétavým prachem skoro nejdou vidět, a kde si lidé zvykli chránit zdraví alespoň základním typem roušky.

Neviditelné nebezpečí, které vidíme

Místo toho, aby města sama aktivně nabízela terénním pracovníkům a občanům ve dnech smogu roušky zdarma nebo za výhodnou cenu, chybí o této problematice a možnosti ochrany základní informovanost. A to nejen na stránkách města Ostravy, ale na českém internetu obecně.

Jedinou možností, jak zjistit a najít tu pravou ochranu proti PM10, PM2,5, zápachu a dalším vzdušným částicím, bylo roušky prostě otestovat. Aby bylo co srovnávat, nakoupil jsem po poradě s prodavačkou stavebních potřeb pár roušek různých parametrů.

Zjistil jsem, že se roušky dělí do kategorií podle tvarů a zejména propustnosti, procent filtrovaných částic nebo násobků maximálních hodnot škodlivin, které můžeme vdechnout. Obedně je doporučováno používat nejméně FFP2, citlivější osoby, těhotné ženy a děti by měly zvážit nošení filtru FFP3.

Přehled jednotlivých kategorií:

FFP1 = zachytí 80 % částic 0.3 mikronů a větší

9001 = N90 = zachytí 90 % částic 0.3 mikronů a větší

FFP2 = N95 = zachytí 95 % částic 0.3 mikronů a větší

FFP3 = N99 = zachytí 99 % částic 0.3 mikronů a větší

Více informací zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Respirator

Všechny roušky / masky / polomasky použité v testu byly jednorázového charakteru, což ovšem neznamená, že bych je musel po jednom výběhu vyhodit. Nosit je je možné do té doby, než skrz filtr začne pronikat zápach. Tím se liší od respirátorů, který mají výměnné filtry a jejichž kostra vám zůstane napořád.

 

Hurá do “oblak”

Cílem bylo s rouškou simulovat mou běžnou aktivitu. Řekl jsem si, že budu dělat všechno tak, jakoby bylo azúro. Roušky jsem volil náhodně, podle toho, jak mi která přišla pod ruku. Je tedy možné, že některé jsem podrobil tvrdší zkoušce, než jiné.

Důležitý poznatek jsem učinil ještě před testováním – všechny roušky disponují ohebným plíškem, drátkem nebo jinou výztuhou v horní oblasti, takže je třeba před použitím danou roušku vytvarovat a přizpůsobit danému obličeji. V opačném případě nebyl efekt zaručen.

Mohl jsem jít na to.

 

1. výběh “nanečisto” / zdarma

Normálně, když je smogovka, tak moc nevycházím, a když už, tak se snažím “moc nedýchat”. Tentokrát jsem si ale řekl, že to v rámci výzkumu hecnu, abych měl dobrý základ pro srovnání výkonu jednotlivých roušek.

Dal jsem si svou obvyklou běžeckou trasu přes šenovský lesík a vesnici, cca 7 km. Ze startu jsem pro jistotu běžel opravdu vycházkovým tempem, do kopečka jsem se trošku zadýchal, v poslední části mi mí psi dali trošku do těla. I na nich jsem sledoval mírně větší únavu a dýchavičnost, než obvykle (takovéhle tempo s nimi normálně nic nedělá).

Po doběhu to nebylo nijak hrozné. Vykašlal jsem standardní chrchlík, osprchoval se, a do večera byl tak nějak klid. Další den jsem byl lehce zahleněný, cítil mírný tlak na prsou a plicích. Nebylo to nijak strašné, přirovnal bych to k první cigaretě v životě, nadýchání se kouře z táboráku. Jaké byly ale opravdové účinky a kolik prachu se mi dostalo do krevního oběhu, to jsem neměřil.

čas výběhu: 14:45

délka: 7 km / 35 minut

intenzita: nízká

stav ovzduší: 138 1h/µg/m³ / stupeň 5

ochrana: žádná

citelnost zápachu: velmi vysoká

účinnost: velmi nízká

 

2. lékařská rouška / cca 5 Kč

Po prvním ostrém smogovém tréningu bylo na čase trošku zvolnit a vyzkoušet alespoň základní ochranu. Na ulici jsem pár lidí s klasickou rouškou už viděl, asi proto, že se jedná o nejdostupnější a nejlevnější variantu.

Protože smog byl ten den opravdu znát, svou obvyklou vyhlídkovou cyklotrasu Šenov - Ostrava centrum po staré cestě kolem Nové huti jsem absolvoval ve více méně rekreačním tempu. Simuloval jsem tak běžný dojezd člověka do města za prací, kdy na odpolední šichtu nehodlá přijet úplně propocený a znavený.

Už po chvíli se ukázalo, že lékařská rouška je pro tyto účely nedostačující. Se samotnou filtrací to nebylo až tak špatné, přiléhavost střihu byla ale horší. Okolní zápach jsem cítil opravdu pořádně. Jako nejhorší se ale ukázal přiléhavý střih, kdy mezi ústy a rouškou prakticky není mezera. Absence jednosměrného průduchu byla znát, za cestu se na roušce vysrážely asi dvě polévkové lžíce vody. Do centra jsem dorazil se zcela promočenou rouškou.

Jak jsem se později dozvěděl, tato rouška je určena primárně pro ochranu “otevřeného” pacienta na sále, kdy zabraňuje bakteriím z úst a plic lékaře šířit se dále. Pro filtraci okolního prachu se nehodí, i když můj pocit z jejích filtračních schopností nebyl úplně nejhorší.

čas výjezdu: 11:45

délka: 15 km / 40 minut

intenzita: střední

stav ovzduší: 252 1h/µg/m³ / stupeň 6

ochrana: ??

fit: dobrý

citelnost zápachu: velmi vysoká

vlhkost: velmi vysoká

účinnost: velmi nízká

 

3. SPIRO P2 / 45 Kč

Na zpáteční cestu jsem lékařskou roušku vyměnil za více profi variantu – kategorii N95 s jednosměrným ventilkem, která by měla zachytit 95 % okolního prachu o průměru 0,3 mikronů a více. Smog zdánlivě trošku polevil, a tak jsem se rozhodl nasadit tempo a roušku otestovat v ostrém provozu.

Tvarově mi tahle skládací varianta seděla skvěle, rozdíl v těsnění oproti předchozí lékařské byl diametrální. Materiál byl spíše hrubší a protáhnout vzduch skrz něj šlo hůře. Díky téměř stoprocentnímu utěsnění jsem ale za celou dobu jízdy neucítil ani náznakem nic z okolního prostoru, přes nos i ústa jsem do plic nasával zřejmě jen čistý vzduch, i když byla celkem námaha ho tam dostat. Kvůli vyšší intenzitě jízdy a dýchání to ale bylo horší s odváděním vlhkosti. Ventilek umístěný na boční straně roušky celkem nestíhal, voda se srážela a výsledkem byl ne zcela příjemný pocit.

Prostor mezi ústy a rouškou byl ale dostatečně velký, takže se ústa nedotýkaly materiálu. Pro “běžné nošení” určitě perfektní věc, hlavně kvůli dokonalému utěsnění.

čas výjezdu: 13:45

délka: 15 km / 30 minut

intenzita: střední/vysoká

stav ovzduší: 198 1h/µg/m³ / stupeň 6

ochrana: FFP2

fit: velmi dobrý

citelnost zápachu: velmi nízká

vlhkost: vysoká

účinnost: velmi vysoká

 

4. SPIRO P2 s uhlíkovým filtrem / 63 Kč

Jsem si vědom, že co člověk, to odlišný tvar tváře. Tahle předem vytvarovaná rouška s ventilkem vepředu mi nesedla, což po zkušenosti s ní mohu označit jako klíčový faktor. I přes to, že smog nebyl zdaleka tak znatelný, jako v předchozím případě (pouze 105 PM10 1h/µg/m³ oproti 198 PM10 1h/µg/m³), výsledný efekt byl špatný.

Snažil jsem se roušku přidržet a na chvíli “vychutnat” efekt uhlíkového filtru, ale nebylo to ono. Necítil jsem velký rozdíl mezi dýcháním s rouškou a na volno. Po příjezdu jsem naopak vykašlával a na prsou mi zůstal nepříjemný pocit. Jediným pozitivem tohoto modelu byl výkonný jednosměrný ventilek, takže jsem se v roušce “nezapotil”.

čas výjezdu: 15:45

délka: 10 km / 20 minut

intenzita: střední

stav ovzduší: 105 1h/µg/m³ / stupeň 5

ochrana: FFP2 s uhlíkovým filtrem

fit: špatný

citelnost zápachu: vysoká

vlhkost: nízká

účinnost: nízká

 

5. 3M AURA 9233 / 89 Kč

Další test proběhl v časovém presu, ani smogu příliš nebylo, takže jsem pro adekvátnost zvolil opět vyšší intenzitu běhu skrz šenovské kouty a lesík.

U skládací roušky 3M AURA šlo poznat, že si výrobce pohrál s konstrukcí. Prodává se v kompaktním balíčku a po rozložení skvěle obepne nos u celou tvář. Materiál byl na první pohled spíše tenčí, filtroval ale velmi dobře a při průběhu kolem dýmících komínů celodenních topičů jsem necítil nic nepříjemného. Stejně tak po doběhu.

Skvělý byl i jednosměrný ventilek, umístěný vepředu, díky kterému se v roušce nesrážela voda. Zkusím ji vytáhnout ještě na delší výběh nebo projížďku, abych zjistil, jak se chová po dlouhodobějším zatížení.

čas výběhu: 13:45

délka: 3,5 km / 15 minut

intenzita: vysoká

stav ovzduší: 99 1h/µg/m³ / stupeň 5

ochrana: FFP2

fit: velmi dobrý

citelnost zápachu: nízká

vlhkost: nízká

účinnost: vysoká

 

6. SPIRO P3 / 91 Kč

Pro poslední roušku s nejvyšším standardem ochrany jsem vybral vyložen lahůdkové podmínky. Kolem 16:00 se většina obyvatelstva vrací domů z práce a mohutně zatápí. Navíc celý den jemně pršelo a teploty byly plusové, vlhkost vzduchu dosahovala 100 %.

Tahle profesionální rouška by měla dle normy FFP3 filtrovat přes 99 % částic o průměru 0,3 µg a větších, a musím říct, že nezklamala. Díky vnitřní silikonové vložce po celém obvodu se na obličej dokonale přisála a dobře držela po celou dobu běhu. Ventilek vysokou vlhkost úplně nestíhal, ale nebylo to nejhorší. Velmi pozitivní bylo, že jsem díky tvaru roušky šlo hezky dýchat i nosem, který během testu nezaznamenal prakticky žádný zápach.

Malým negativem je samotná velikost masky, díky které jsem si neviděl pod nohy a několikrát jsem se lehce sklouznul na namrzlé silnici. Stejně tak některým nemusí vyhovovat vzhledově, protože se už jedná o větší kousek.

čas výběhu: 16:45

délka: 6,5 km / 35 minut

intenzita: nízká

stav ovzduší: 111 1h/µg/m³ / stupeň 5

ochrana: FFP3

fit: velmi dobrý

citelnost zápachu: velmi nízká

vlhkost: střední

účinnost: velmi vysoká

 

Resumé

Na začátku testu jsem o rouškách, maskách a polomaskách nevěděl nic. Společně s nedostatkem informací online to byl taky jeden z hlavních důvodů, proč jsem je chtěl otestovat.

Venku bylo po celou dobu testování příznivo, rozumějte čerstvě vyhlášen stav regulace, takže všechny zkušební výběhy a projížďky proběhly dle regulí, s šedavou mlhou před očima. K čemu jsem došel?

Roušky jsou jako bonboniéra

Nikdy nevíš, která ti sedne.

Co se tvaru roušky týče, nejvíce záleží na tvaru vašeho obličeje. Předem tvarované masky někomu mohou sedět skvěle, jiným (můj případ) spíše vůbec. Důležité je, aby všechno těsnilo tak, jak má, a aby se vaše ústa nedotýkala roušky, jinak se “utopíte”.

Vítězové a poražení

Skládací rouška SPIRO P2 je pro běžné nošení asi nejlepší v poměru cena / výkon. Hezky drží na svém místě a její materiál prach a zápach dovnitř prostě nepustí. Má ale ventilek na boční straně, což dle mého názoru lehce snižuje schopnost odvádět vydechovaný vzduch při větší zátěži.

Pokud si žádáte maximální ochranu a neřešíte vzhled a celkovou velikost, doporučuji SPIRO P3 s gelovou vsadkou. Má nastavitelné gumičky k uchycení, je celkově robustnější a z hlediska filtrace funguje téměř stoprocentně.

Pro mé potřeby intenzivnějších výkonů a dobrého odvodu vlhkosti posloužila nejlépe asi skládací rouška AURA od 3M, která má odlišnou konstrukci, je velmi lehká a skvěle sedí.

Lékařské roušky jsou pro pohyb venku nevyhovující.

Koupě správné roušky, která vás spolehlivě ochrání před smogem, není nákladná záležitost. Pokud jste na tom se znalostmi podobně jako já, doporučuji vyzkoušet jednu předem tvarovanou a jednu skládací roušku. Pak už stačí jen zvolit vhodnou úroveň filtrace a můžete vyrazit.

Sportu zdar.